niedziela, 20 listopada 2011

Czyszczenie drewnianej podłogi naturalnym sposobem

Drewniane podłogi dają wiele ciepła, stwarzają wspaniały klimat przytulnego domowego wnętrza -pod warunkiem, że o nie dbamy! W dobie chemicznych  zanieczyszczeń i alergii warto unikać drastycznych środków chemicznych. Jak więc mamy zadbać o piękno drewna w naturalny sposób? Stosując herbatę!
Znana od stuleci, jest nie tylko popularnym i orzeźwiającym napojem. Herbata jest również naturalnym środkiem do konserwacji drewnianych podłóg. Jeśli zdecydujemy się regularnie czyścić nasze deski herbatą, to otrzymamy gładką, wypolerowaną i nieco przyciemnioną powierzchnię. Jednak nie każdy rodzaj herbaty dobrze wykona swą pracę, więc zanim skorzystamy z jej dobrodziejstw, pomyślmy o jej rodzaju: używamy albo saszetek, czyli tzw. herbaty w torebkach- lub liściastej; nie nadaje się tu gotowy jej roztwór (np.dostępny w kartonikach lub w postaci granulek).

Jak to działa?

Herbata zawiera związki chemiczne m.in. teaninę i taninę (czyli garbnik-naturalny barwnik). W przyrodzie to właśnie te związki chronią herbatę przed mikroorganizmami, które mogłyby ją niszczyć oraz nadają  jej barwę i smak. Kiedy stosujemy  herbatę do konserwacji podłóg, zawarty w niej garbnik (tanina) działa jak politura: delikatnie barwi podłogę i lekko ją wygładza, łagodząc tym samym ślady jej użytkowania.

Jak przygotować "herbacianą politurę"?

Najpierw należy dokładnie oczyścić podłogę w celu pozbycia się grubszych ziaren piasku lub innych odpadków organicznych, które wcierane w podłogę mogłyby ją zarysować. Aby pozbyć się ich możemy skorzystać z odkurzacza lub zmiotki. Następnie zmywamy drewnianą powierzchnię mieszanką 1 szklanki octu i około 4l ciepłej wody i w ten sposób usuwamy drobne  zanieczyszczenia z podłogi. Uwaga: nie należy nanosić zbyt dużo płynu, aby nie zniszczyć naturalnej struktury drewna, w tym celu szmatkę lub  końcówkę mopa mocno wyżymamy ze zbędnej ilości płynu.

Przygotowujemy napar z czarnej herbaty:

Zaparzamy od 2 do 20 saszetek czarnej herbaty ( w zależności od odcienia politury jaki chcemy uzyskać, średnio daje się 10-14 torebek aby wyeksponować dotychczasowy odcień słojów drewna) i następnie w rondelku doprowadzamy napar do wrzenia i gotujemy przez 15 minut. Gdy przestygnie, nanosimy herbacianą politurę na podłogę za pomocą miękkiej ściereczki lub mopa. Czekamy aż wyschnie, następnie przecieramy lekko suchą szmatką- dzięki temu nasza podłoga zyska piękny, naturalny połysk.
Ułatwienie:
Aby nieco ułatwić sobie pracę możemy również przelać ostudzony napar z herbaty do butelki z dozownikiem i w razie potrzeby spryskać całą drewnianą podłogę i następnie przetrzeć ją ściereczką.

Dlaczego czarna herbata?

Czarna herbata zawiera największą ilość taniny (czytaj wyżej), a ta nadaje drewnianej podłodze naturalny połysk, bez konieczności jej ponownego zmywania.

Na rysy i zadrapania

Gdy naniesiony roztwór herbaciany wyschnie, a na drewnianej powierzchni podłogi są nadal widoczne zarysowania lub szpecące rysy, możemy pozbyć się ich przy użyciu kredki świecowej. Jej kolor dobieramy w podobnym odcieniu jak nasza podłoga, po czym wcieramy ją aby pozbyć się wgłębień po rysach. Następnie suszarką do włosów ogrzewamy tak uzupełnione miejsca po zarysowaniach, potem lekko polerujemy czystą szmatką i cieszymy się naturalnym pięknem naszej drewnianej podłogi.

7 komentarzy:

  1. Ciekawy sposób jesli chodiz o naturalne czyszczenie ja zawsze sie tego obawiałam. Mam wosk z saicos na desce i musze przyznac, ze zaskakująco dobrze spisuje się na podłogach, ślady sie tak nie odbijają, mam dwa psy duże w mieszkaniu i nie rysuje mi sie deska w zaden sposób

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejny powód, żeby sięgnąć po roztwór herbaciany :)
    Fajne efekty daje również stosowanie oleju kokosowego na drewniane powierzchnie, oczywiście w odpowiedniej mieszance.

    Pozdrawiam sodowaniegroup.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. Naprawdę herbatę? ciekawe. Na stronie sklepu Leifheit można kupić dobry płyn do mycia podłóg drewnianych i taki mop od razu https://www.leifheitsklep.pl/mopy-i-wiadra/mop-plaski-klasyczny-z-nakladka-z-mikrofi-bry-p-55210. Taki zestaw się naprawdę dobrze sprawdza w pielęgnacji.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety wbrew pozorom, czyszczenie podłóg nie jest tak łatwe, jakby mogło się wydawać.Najważniejszą kwestią jest tutaj dobór odpowiednich środków czystości, ktore nie tylko umyją podłogę z zanieczyszczeń, ale także skutecznie ją zdezynfekują. Dlatego też najlepiej postawić na takie produkty, jakie oferuje https://www.proformula.com/pl/ - jestem pewna, że sprostają one waszym oczekiwaniom.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wiele zależy od rozmiaru powierzchni jaką chcemy czyścić. W moim domu sam hol z salonem ma prawie 250m2, więc czyszczenie tego mopem zajęło by cały dzień. Szukałem różnych sposobów na przyśpieszenie tego i znalazłem na https://szorowarki24.pl/ ofertę wynajmu urządzeń do czyszczenia dużych powierzchni i zdecydowałem się wypróbować. Bardzo skróciło to czas na czyszczenie domu

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń