sobota, 12 listopada 2011

Magia barw: jaki kolor wnętrza współgra z Twoją osobowością?

Od zarania dziejów wiadomo, że różne kolory różnie oddziałują na naszą psychikę. Jedne nas wyciszają, podczas gdy inne - wręcz odwrotnie- dodają energii , a nawet potrafią wywołać agresję.
Czy w żółtym pomieszczeniu odczuwacie niepokój? Czy błękitne ściany sprawiają, że czujecie się spokojni i zrelaksowani? Artyści i dekoratorzy wnętrz już dawno wiedzieli o tym, jak ogromny wpływ ma kolor  na nasz nastrój i sferę emocji. Kolor jest potężnym narzędziem komunikacji międzyludzkiej i można go użyć by zasygnalizować działanie, wpłynąć na nastrój i wywołać świadome reakcje fizjologiczne. Jest naukowo stwierdzone, że pewne kolory mogą powodować ból oczu, podnosić ciśnienie krwi lub zwiększać przemianę materii.
Oczywiście nasze odczuwanie koloru może być bardzo osobiste, subiektywne, często mające swoje źródło w konkretnej tradycji kulturowej. Weźmy na przykład biel. W wielu krajach Zachodu reprezentuje czystość, niewinność, natomiast w kulturze  Wschodu -nie czarny, lecz właśnie biały kolor  jest symbolem żałoby.

Kolory w czerwonym obszarze widma są znane jako barwy ciepłe: czerwienie, pomarańcze i żółcienie. Kolory te wywołują emocje od uczucia ciepła i zadowolenia poczynając, a kończąc na złości i wrogości.
Z kolei po niebieskiej stronie spectrum znajdują się barwy zimne i są to różne odcienie koloru niebieskiego, fiolety i zielenie. Uważa się, że barwy te odnoszą się do uczuć spokoju, opanowania, lecz mogą też wywoływać uczucie smutku i obojętności.

Niektóre kultury antyczne, jak na przykład starożytni Chińczycy i Egipcjanie praktykowali chromoterapię jako sposób leczenia wielu dolegliwości psychofizycznych. Chromoterapia czyli leczenie kolorem niekiedy odnosi się do terapii światłem i w obecnych czasach używa się jej również w holistycznym czy alternatywnym leczeniu.W powyższym leczeniu stosowano najczęsćiej kolory:
  • czerwień   -wykorzystywana do stymulacji pracy ciała i umysłu i pobudzania krążenia;
  • żółty       - uważano, że pobudza układ nerwowy i oczyszcza ciało;
  • oranż      - miał leczyć płuca i zwiększać poziom energii;
  • niebieski  służył do łagodzenia chorób i leczenia bólu;
  • indygo-    jego odcienie miały łagodzić problemy skórne.
Przyjrzyjmy się teraz  kilku kolorom, z którymi stykamy się na co dzień, na każdym niemal kroku. We wnętrzach naszych domów są palety barw, które mogą wpływać pozytywnie lub negatywnie na nasze samopoczucie. Jakie kolory będą dominować w Waszej sypialni, kuchni, łazience, pokoju dziennym, a nawet pomieszczeniu gospodarczym lub przedsionku jeżeli zdamy sobie sprawę, że barwy wpływają na nasze emocje?
Psychologia kolorów: oddziaływanie barw na psychikę:

Czerwień: bardzo żywiołowy kolor wywołujące silne ( nawet skrajne) emocje, takie jak radość i wściekłość; kojarzy się również z miłością i ciepłem ( mnóstwo ozdób bożonarodzeniowych jest w tym kolorze) i dostatkiem ( czerwone dywany w pałacach i miejscach spotkań ważnych  osób); czerwień tworzy uczucia ekscytacji i podkreśla intensywność odczuć.




Żółty: może powodować uczucie frustracji i złości z powodu swojej intensywności; mimo, że uważa się żółty za kolor radości ( kojarzy się ze słońcem), to ponoć często ludzie przebywający w żółtych pomieszczeniach tracą nad sobą panowanie, a niemowlęta częściej płaczą; uważa się też, że kolor żółty zwiększa przemianę materii.





Barwy Błękitu: ponoć najbardziej preferowany kolor przez mężczyzn, odwołuje się do uczuć spokoju, łagodności, bezpieczeństwa, porządku ale i chłodu lub dystansu;  kolor niebieski wykorzystuje się w biurach i gabinetach do pracy, ponieważ zwiększa wydajność umysłową.




Zieleń: reprezentuje naturę, witalność, powodzenie, zdrowie, ale  też rzekomo wywołuje zazdrość; badacze odkryli, że zieleń może rozwijać  zdolności czytania.






Fiolet: symbolizuje królewskość i zamożność; kojarzy się też z mądrością i duchowością;
oznacza również wyrafinowaną elegancję; kolor ten stymuluje również aktywność mózgu wykorzystywaną do rozwiązywania problemów.





Czerń:  pochłania całe światło w widmie barw; często używaniy jako symbol zła- często kojarzy się go z czarnoksięstwem, kojarzony z postacią Draculi, popularny też jako wyznacznik władzy; w wielu kulturach symbolizuje śmierć i żałobę; oznacza też wyrafinowaną elegancję, profesjonalizm, tajemniczosć i zmysłowość.




Biel: symbolizuje przejrzystość, neutralność, czystość , niewinność; kreuje poczucie przestrzeni, wolności.; kojarzy się też z chłodem (zima, lód, śnieg, szron) i sterylnością; pokoje malowane na biało sprawiają wrażenie przestronnych, ale jednocześnie pustych i pozbawionych uczuć.




Brąz / Beż: kolor obficie występujący w naturze, kojarzony z korą drzew, ziemią, barwami jesieni i bursztynem; wywołuje uczucie stabilności, odnosi się do siły, przyziemności, konwencjonalności, stałości przyzwyczajeń; może kreować w nas poczucie marazmu i izolacji, ale z drugiej strony często wywołuje uczucie ciepła, naturalności i stabilizacji.




Oranż: jako kombinacja żółcieni i czerwieni, kolor pomarańczowy postrzegany jest jako pełen energii- kolor ognia, żywiołowości; odwołuje się do uczuć ciepła, radości, wywołuje entuzjazm; często używany do zwrócenia czyjejś uwagi, stosowany w oznaczeniach ruchu drogowego i w reklamie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz